יום שבת, 6 באוקטובר 2012

מה באמת קורה בשוק העבודה האמריקאי?


משרד העבודה האמריקאי (BLS) היכה את השוק בתדהמה ביום שישי כשבישר שהאבטלה בארה"ב נפלה מרמה של 8.1% ל-7.8%, הרמה הנמוכה ביותר מאז ינואר 2009. מדוע התדהמה?

הדו"ח של משרד העבודה מבוסס על שני סוגי מחקרים. הסוג האחד הוא Household Data שהוא משאל טלפוני של 50,000 בתי אב. משאל זה קובע את שיעור האבטלה הרשמי. עפ"י Household Data, בחודש ספטמבר לבדו התעסוקה עלתה ב-873 אלף משרות, המספר החזק ביותר מאז יוני 1983! מכאן נובעת חלק מהתדהמה - הכלכלה האמריקאית, אפילו בעיני חסידיו השוטים ביותר של אובמה, לא אמורה להיות מסוגלת לייצר כל כך הרבה משרות.

הבעיה השנייה עם החדשות הטובות בנוגע לשיעור האבטלה היא התוצאות של סוג המחקר השני של משרד העבודה. זה הוא ה- Establishment Data המבוסס על שאלונים מפורטים בכתב ומשאלים טלפוניים של 390 אלף חברות המעסיקות ביחד כ-47 מיליון אמריקאים. התוצאות של המחקר הזה נראות הרבה יותר הגיוניות בהינתן מצבה של הכלכלה המריקאית. עפ"י מחקר זה, בחודש ספטמבר נוצרו 114,000 משרות. זהו מספר חלש שבקושי יכול להחזיק את האבטלה ברמה יציבה. אולם כאמור, שיעור האבטלה הרשמי נקבע ע"י Household Data. 

הפער בין שני סוגי המחקרים נראה מוזר ביותר, והוה מהווה סיבה עיקרית לחשדם של הרפובליקנים שמשרד העבודה מבשל את הנתונים כדי לעזור לאובמה. 

בכל אופן, כאשר חופרים קצת בנתונים התמונה המתקבלת נראית בעייתית עוד יותר. נתחיל בנתוני  Establishment Data שעל פיהם נוצרו רק 114,000 משרות בספטמבר. כפי שמראה הגרף למטה, בסקטור החשוב ביותר לארה"ב, הוא סקטור הייצור, מספר המשרות ירד ב-16 אלף משרות, וזאת לאחר ירידה של 22 אלף משרות ייצור בחודש הקודם - אוגוסט. דווקא הממשלה הגדילה את מספר המשרות באוגוסט ב-10 אלף משרות וזאת לאחר שנוצרו 45 אלף משרות ממשלתיות בחודש אוגוסט. 
כלומר חל גידול במספר המשרות הלא נכונות - משרות ממשלתיות שקיימות על חשבונו של המגזר הפרטי ושל משלם המסים וחל קיטון במספר המשרות במגזר הייצור - זהו המגזר שכל עוד לא תחול בו התאוששות דרמטית, לכלכלת ארה"ב לא תהיה תקומה. אגב, לממשלת ארה"ב אין בלעדיות על הפטנט הזה של גידול במספר המשרות הממשלתיות כדי ליפות את תמונת התעסוקה הכללית, גם ממשלת ישראל יודעת לשכור עוד עוד אנשים שאת משכורתם משלם המגזר הפרטי.  

כאשר בודקים את התוצאות של משאל משקי הבית (Household Data), הנתון הראשון שקופץ הוא העובדה שמתוך 873 אלף המשרות שנוצרו, 582 אלף משרות הן משרות חלקיות. זוהי הסיבה שמדד האבטלה U-6, שהוא מדד אבטלה הכולל גם את אלה שעובדים במשרות חלקיות אך היו רוצים לעבוד במשרה מלאה, נשאר יציב על רמה של 14.7%. 

עפ"י האתר הכלכלי Zero Hedge, אם מצרפים את מספר המובטלים, אלה שעובדים במשרות חלקיות אך היו רוצים לעבוד במשרה מלאה, ואת אלה שנואשו מלחפש עבודה ולכן אינם נכללים במדד האבטלה הרשמי (Marginally attached to the labor force), נראה שבספטמבר, מצבו של שוק העבודה האמריקאי דווקא החמיר:גרף נוסף שיכול להזכיר לנו את מצבה של ארה"ב הוא גרף מקבלי תלושי המזון, שמספרם הגיע ביולי לשיא חדש  - 46.7 מיליון אזרחים אמריקאים, או 22.5 מיליון משקי בית:


לסיכום, מאז דצמבר 2007, אבדו לשוק האמריקאי 4.5 מיליון משרות, נוספו לשורת מקבלי תלושי המזון וקצבאות הנכות (זוהי קצבה של כ-1,000 דולר לחודש) כ-21 מיליון אמריקאים והחוב הלאומי גדל בכ-7 טריליון דולר:לסיום, אני ממליץ מאוד לצפות בסרטון ווידאו של פיטר שיף שבו הוא מסכם את נתוני העבודה ועוד כמה דברים מעניינים, זהו סרטון של כ-20 דקות. כדאי:

2 comments:

  1. בנוסף ל-10 אלף עובדי ממשל שיפלו לנטל על הכלכלה שים לב לגידול המשמעותי בתחום שירותי החינוך והרפואה... שירותים שחלקם הגדול ממשלתי.

    השבמחק
  2. אכן. מתכון ברור להגדלת הגירעון המסחרי - האנשים האלה לוקחים את המשכורות שלהם וקונים בהם דברים שרובם הגדול יוצר מחוץ לארה"ב.

    השבמחק